Меню сайту
Міні-чат
Форма входу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні наш сайт відвідали:
Головна » Статті » БАТЬКІВСЬКА СТОРІНКА » ПОРАДНИЦЯ

Що таке радон і як з ним боротися…
  

Що таке радон і як з ним боротися…

 

Кіровоградська область, як і більшість областей нашої держави, розташована на українському кристалічному щиті. Це – граніт, а граніт обов’язково супроводжується вмістом урану в більшій чи меншій його кількості. В області також знаходяться великі запаси урану і функціонують уранодобувні підприємства.

Радон (Rn) – радіоактивний газ, невидимий, без запаху, в 7,5 разів важчий за повітря, щільність 8,9 г/л, температура кипіння – близько 620С. Це не тільки найважчий, а і рідкісний газ.

Він є результатом постійного радіоактивного розпаду урану-238 (період напіврозпаду майже 4,5 млрд. років), який в совою чергу перетворюється в торій-234 і так далі. А вже на стадії утворення радію-226 (період напіврозпаду – 1600 років) утворюється саме радон. У кінці довгого ланцюга таких радіоактивних перетворень є стабільний ізотоп свинцю-206.

Період напіврозпаду радону, що слід використовувати, - 3,83 доби, його концентрація вимірюється в Бк/м3 (кількість – радіоактивних розпадів за секунду в 1м3 повітря). Згідно з Нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97), для новобудов з перебуванням людей рівень дії середньорічної еквівалентної рівноважної об’ємної активності ізотопів радону-222 (саме він вносить основний вклад у дозу внутрішнього опромінювання) у повітрі повинен становити до 50 Бк/м3. А у приміщеннях, які вже експлуатуються, не більше 100 Бк/м3. Питома активність природних радіонуклідів радону-222 у воді не повинна перевищувати 100 Бк/м3.

Поступово накопичуючись у земній корі, радон через її розлами (пам’ятаємо, що наша область розташована на кристалічному щиті) виходить на поверхню, попутно насичуючи підземні та й наземні води – так само як і природний газ. Радон проникає в житло через тріщини в місцях з’єднання стін з підлогою та через щілини підлоги, стічні й дренажні труби, пори в пустотілих блоках і т.ін. Він накопичується в підвалах, напівпідвалах, льохах, цокольній частині будинків… Не зайшовши вільного виходу із цокольної частини або підвалу будинку, радон піднімається в приміщення перших поверхів і вище.

Якщо як зовнішнє джерело опромінення альфа-частки людині                       не завдають шкоди (слабка проникаюча здатність, поширюючись усього                  до 2,5 см альфа-частки не здатні здолати навіть тканину або аркуш паперу), то проникнення в середину організму цього радіоактивного газу разом із повітрям, яким ми дихаємо, являє собою небезпеку нашому здоров’ю. Вдихання радону тривалий час призводить до іонізаційних процесів, легенів, трахеї та бронхів, що в свою чергу викликає появу злоякісних новоутворень.

Слід зазначити, що крім радону, що потрапляє в приміщення з земної поверхні, людина може одержувати його порцію ще й з води. В першу чергу , з артезіанської, криничної, а ще й с парою під час миття у ванній кімнаті. Концентрація радону тут може бути значно вища, ніж у житлових кімнатах, бо в одній одиниці об’єму води може розчинитися до 0,5 об’єму радону, у тому випадку коли вода вступає в контакт з небезпечним газом.    Присутність радону знаходять також як у природному так і зрідженому газі, хоча в меншій концентрації. Є він у наявності в багатьох будівельних матеріалах, особливо тих, що зроблені з граніту, глиноземах, зольному пилу, фосфогіпсі і т. ін.

А тепер щодо того, як захистити себе і своїх близьких від радіоактивного радону. Для цього необхідно дотримуватись відносно простих правил.

Головне – регулярне провітрювання житлових і робочих приміщень. У першу чергу це стосується підвальних, напівпідвальних приміщень, цокольних та перших поверхів, де люди змушені проводити багато часу. Причому у ванній кімнаті та на кухні з газовою плитою бажано використовувати примусову вентиляцію. В осінньо-зимовий період потрібно вибирати золоту середину між деяким збільшенням фінансових витрат на збереження тепла в приміщенні (провітрення витягає тепло) і погіршенням стану здоров’я від присутності радіоактивного газу.

З інших рекомендацій, які надають фахівці у цій галузі знань, треба визначити такі: 

- в цокольній частині будинку (підпілля) повинні бути отвори для виходу радону, що може там накопичуватись, у зовнішнє повітря;

- грунт під підпіллям будинків бажано герметизувати за допомогою бетонових, інших герметизаційних будівельних сумішей чи матеріалів або іншим способом;

- підлоги цокольних та перших поверхів будинків так само потрібно герметизувати;

- при забудові будівель і споруд житлового та нежитлового призначення не використовувати радононасичені будівельні матеріали та конструкції;

- стіни в житлових та робочих приміщеннях обклеювати шпалерами або фарбувати двома шарами стійкої фарби.

На перший погляд ситуація парадоксальна, але радон у невеликих дозах, як відомо, має лікувальні властивості: поліпшує роботу нервової системи, органів кровообігу, суглобів. Під впливом радонових ванн прискорюються процеси за живлення нервових волокон, м’язової і кісткової тканини та шкіри, поліпшується діяльність серця, відчувається болезаспокійливий вплив, нормалізується артеріальний тиск.

До речі, одним із прикладів європейського досвіду щодо вивчення проблеми впливу на людей радіації й радону є Швеція. Дану проблему там вивчають більше сорока років і накопичено величезний досвід щодо захисту населення від негативного впливу радону та усунення радонових           ризиків. Створено лабораторію, де виготовляються спеціальні радоновимірювальні датчики, які визначають його об’ємну концентрацію у приміщеннях.

Як наслідок даної діяльності у Швеції за сорок років на радонові ризики досліджено 90% усіх приміщень, створено спеціальну базу даних, яка постійно оновлюється. Кожна людина, яка хоче збудувати чи придбати будинок, отримує повну інформацію щодо радонового ризику і відповідні рекомендації, яким чином уникнути небезпеки.

У Кіровоградській області неодноразово піднімалася проблематика впливу іонізуючого випромінювання і безпосередньо радону на здоров’я населення, але сьогодення вимагає детального дослідження радонових ризиків в регіоні, також із використанням багаторічного досвіду Шведських колег та у рамках співпраці у даному напрямку з іншими європейськими державами.

 

Категорія: ПОРАДНИЦЯ | Додав: basted (22.03.2012)
Переглядів: 1476 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Посилання на сайт
Друзі сайту
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz